Čo začať sledovať v septembri 2017?


Máme tu nový mesiac a s ním aj nový, pravidelný článok o vychádzajúcich ázijských doramách. Čo nás teda čaká v mesiaci september? Presliedila som všetky sféry, aby som zhromaždila najzaujímavejšie kórejské, čínske, japonské a thajské doramy, ktoré by vás mohli zaujať. Snažila som sa vybrať z rôznych žánrov, no každý jeden výber je ovplyvnený aj mojou zaujatosťou. Nebudem vám predsa núkať niečo, čo sa nebude páčiť ani mne, nie?

Dúfam, že si vo výbere nájdete aspoň jednu novú doramu, ktorú by ste mohli pridať do svojich doramalistov (nie že by neboli už teraz dosť zahltené, však?) a zamilujete si ju.

Ruk Long Rohng (1.9.) 
Počet epizód: ? epizód, 110 min.
Krajina pôvodu: Thajsko
Žáner: romantika, komédia, akčné
Dej: Keerana je superstar, ktorá vyrastala v zámorí. Nikdy sa nedáva dokopy s niekým, kto je pod jej úroveň. Každý ju pritom musí nasledovať. Taktiež je vnučkou majiteľa skupiny Likay, ktorá sa ocitá v ťažkých časoch. Preto opúšťa svoju rodinu a nasleduje svoj sen, pričom sa o ostatných nezaujíma. Jedného dňa však všetko stratí a je ochotná vrátiť sa späť do svojej vlasti. Dozvedá sa, že jej babička odišla, preto ju musí nahradiť v spoločnosti Likay. Tu sa stretáva s Tutaom, ktorý si ju doberá vždy, keď má šancu.

Prečo sledovať? Jedna namyslená krasotinka, plno trapasov a lietajúcich kopancov. Taký tradičný thajský lakorn, ktorý vás pobaví i chytí za srdce. Aspoň tak sa mi zatiaľ javí príbeh a trailer. Samozrejme, aby som sa nespoliehala len na tento aspekt, na seriál sa osobne teším aj kvôli hlavnej herečke Chalide Vijitvongthonge, ktorú som spoznala vďaka lakornu Cubic, kde ma veľmi pobavila.


Burning Ice (6.9.) 
Počet epizód: 12 epizód, 45 min.
Krajina pôvodu: Čína
Žáner: krimi, dráma
Dej: Aby bielogoliernik ochránil ženu, ktorú miluje, neúmyselne sa zapojí do prípadu vraždy, odkedy sa stáva podozrivým. Jeho na oko nudný život sa otrasie od základov, keď po ňom ide náhle polícia i gangstri.
Príbeh je natočený podľa najpredávanejšieho románu Zi Jin Chena.

Prečo sledovať? V septembri akoby sa všetci rozhodli pustiť do éteru kriminálne doramy. A keď hovorím všetci, myslím to doslova (televízie i krajiny)! Nebolo preto jednoduché vyberať, no Burning Ice sa sem proste muselo dostať. Po prvé preto, že ide o čínsky seriál s malým počtom epizód (to je šok, čo?). Po druhé, kvôli vypeckovanému traileru, z ktorého ma zamrazilo. Po tretie, kvôli deju. Aj keď hl. protagonista vyzerá na prvý pohľad ako obyčajný chlap, zrejme nebude mať úplne tak čisté prsty – môj odhad!


Paragit Likhit Ruk (6.9.) 
Počet epizód: ?
Krajina pôvodu: Thajsko
Žáner: komédia, romantika, nadprirodzeno
Dej: Techat je dobrý muž, ktorý pracuje v charite. Chanwi je zas superhviezda, ktorá sa zaujíma o Bawina, herca z tej istej spoločnosti. Lenže po jej autonehode sa stáva duchom a môže ju vidieť len Techat. Preto ju sprevádza, aby vyšetrili jej smrť, pričom začínajú jeden druhému prepadať v láske.

Prečo sledovať? Ďalšia thajská dráma v rebríčku! Tentoraz však s duchárčinou! Áno, očakávam akciu, smiech, ale to proste občas nestačí, aby to potiahlo nejakých divákov. Takže pridajme trochu nadprirodzena a uvidíme, čo z toho vznikne. Trailer vyzerá zaujímavo a charaktery postáv obsahujú tiež celkom dobré protiklady. Už si teda len počkať na 1. časť!


Final Life (8.9.) 
Počet epizód: 12 epizód
Krajina pôvodu: Japonsko
Žáner: detektívne, krimi, psychologické
Dej:  Kawakubo Ryo je detektív. Ako malý žil v chudobe a jeho matka nemala záujem starať sa o svoje deti, čo videlo k smrti jeho mladšieho brata. Keď sa jeho matka stratila, začal ju hľadať. Song Shi On je zas múdry muž, ktorý vyštudoval špičkovú lekársku školu v USA. Čas trávy so svojou priateľkou, ale po experimente stratí svoje spomienky. Títo dvaja muži nemajú navonok nič spoločné, no obaja začnú pracovať v špeciálnom tíme, ktorý rieši ťažké prípady.

Prečo sledovať? Final Life je jediná dráma, ktorá sa dostala do rebríčka. Ide o jasnú kniminálku, kde budeme riešiť jeden prípad za druhým s nejakým hlbším pozadím. Oba hlavé charaktery si toho už dosť prežili a môžeme len očakávať, ako sa ich životy budú ďalej vyvíjať a čomu všetkému budú musieť ešte čeliť. Túto doramu som si osobne vybrala však kvôli hercovi a spevákovi Lee Teaminovi zo Shinee. Aj keď jeho herecké výkony nemám odsledované, celkom by ma zaujímalo, ako si poradí so svojou druhou hl. úlohou a navyše v Japonsku. 

Delicious Destiny (11.9.) 
Počet epizód: 30 epizód, 45 min.
Krajina pôvodu: Čína
Žáner: dráma, romantika
Dej: Li Yu Zhe je šéfkuchár západnej kuchyne, ktorý je posadnutý gurmánskym jedlom. Keď sa zúčastňuje televíznej relácie, stretne sa so Song Jia Ming, ktorá má úžasný vkus. Obaja sa spočiatku hádajú, kým sa nezačnú navzájom priťahovať.

Prečo sledovať? Delicious Destiny je podľa mňa jedna z tých tradičnejších romantík, ktorú si zapnete večer po únavnom dni. Dej vás nenaštve, ale pobaví. Hlavnú úlohu si strihne D'Angelo Mike, ktorý je thajského pôvodu, no pôsobí na čínskej scéne. Mohli ste ho vidieť v doramách ako Legend of Nine Tails Fox, My Little Princess či Wu Xin: The Monster Killer. A v ženskom podaní sa ukáže sympatická Mao Xio Tong, ktorá sa doposiaľ ukazovala skôr v podporujúcich úlohách (Love O2O, The Romance of the Condor Heroes), ale zahrala si aj hlavnú úlohu v skvelej historickej dráme The Princess Wei Young.


Girls' Generation 1979 (11.9.) 
Počet epizód: 8 epizód, 60 min.
Krajina pôvodu: Južná Kórea
Žáner: dráma, priateľstvo, mysteriózny, romantika, školský život
Dej: V 70. rokoch minulého storočia sa v meste Tägu odohráva príbeh o dvoch dospievajúcich dievčatách. Prvou z nich je druhá dcéra rodiny, ktorá vlastný továreň na hračky. Je to veselá osemnásťročná dievčina, ktorá sa o štúdium veľmi nezaujíma, no páči sa jej hudba a chce sa zamilovať na prvý pohľad. Druhou je zas preložená študentka zo Soulu, ktorá začne byť stredobodom pozornosti, čo medzi nimi vytvára rivalitu. V pozadí príbehu sa zároveň zvyšujú sexuálne útoky v meste.

Prečo sledovať? Ani príliš historické, ani zo súčasnosti. Asi takto by som definovala tento seriál, ktorý ma nadchol práve 70. rokmi. Nejde o bežnú romantiku, skôr sa bude riešiť priateľstvo a každodenné problémy mladého študujúceho človeka na desivom pozadí, ktoré nepochybne zasiahne aj hlavných protagonistov. Epizód je pritom skutočne máličko, takže dej bude mať rýchli spád a nebudeme sa nikde zbytočne pristavovať. Považujem to za ďalšiu doramu s označením oddychovka. Ale bude to skutočne tak?


Magic School (11.9.) 
Počet epizód: 20 epizód, 15 min.
Krajina pôvodu: Južná Kórea
Žáner: komédia, školský život, romantika
Dej: Na Ri je vysokoškolský študent, ktorý nikdy nemal priateľku a chce sa stať štátnym zamestnancom. Jay je obľúbený kúzelník zahalený do hlbokého smútku. Joon je chudobný internista v nemocnici, no s príjemným srdcom. Všetci traja sa stretávajú v magickej škole vedenej pánom Hanom. Pán Han má zas dcéru Yi Seul, ktorá sa namiesto kúzelníčky chce stať tanečnicou.
Preklad pripravuje: Baalberith

Prečo sledovať? Web + dej + herci = oddychovka.  

Where Winter Is Warm, Where Summer Is Cool (12.9.)
Počet epizód: 40 epizód, 45 min.
Krajina pôvodu: Čína
Žáner: romantika
Dej: Jian An Jie sa rozišla so svojim priateľom a zmizla na šesť rokov. Žila v zahraničí, kde po autonehode dočasne oslepla. Keď chce spáchať samovraždu, zachráni ju cudzinec, z ktorého sa vykľuje láskavý a jemný muž. Ale keď sa jej zrak vráti, bez stopy zmizne. An Jie sa vracia späť domov k svojej rodine a s k Xi Xi Chenovi, z ktorého je chladný a agresívny muž. Aké tajomstvo drží vo svojom srdci. A kto bol onen záhadný cudzinec?

Prečo sledovať? Ako odpoveď mám jediné – Jia Jerry. Ak ho ešte nepoznáte, určite si ho pozrite v doramách Destined to Love You alebo A Detective Housewife. Ak chcete niečo so súčasnej doby, stačí si vybrať, pretože je to herec so širokou ponukou seriálov. Za mňa je to herec s vážnou tvárou, ktorý ako šibnutím čarovného prútika dokáže spraviť ksichtíky, ktoré vás rozosmejú. Aj keď sa táto dorama bude zrejeme niesť vo vážnejšom duchu, na jeho tvár som ochotná pozerať sa hodiny i dni. Jeho partnerku si tu zahrá Wang Zi Wen, ktorá bola v kriminálnej dorame When a Snail Falls in Love skutočne výborná! 


Tribes and Empires: Storm of Prophecy (25.9.)
Počet epizód: 50 epizód, 45 min.
Krajina pôvodu: Čína
Žáner: fantasy, historické, politické, vojnové
Dej: Príbeh sleduje bratstvo medzi polovičným princom, opusteným synom generála a dedičom vyvraždeného kmeňa, keď odhaľujú tajomstvá svojej minulosti a hľadajú pomstu a spravodlivosť pre tých, ktorých milujú.

Prečo sledovať? V toľkých kriminálkach som našla aspoň jeden historický fantasy seriál! Osobne to považujem za veľkú výhru! Aj keď obsah nie je práve veľavravný, dorama mala pomerne obšírnu propagáciu v podobe posterov. Dejovú linku budú posúvať dopredu až traja hlavný hrdinovia a ich tri partnerky, čo je už čo povedať. Teším sa na to, no dalo by sa nad tým trochu aj zamyslieť. Je dej taký zlý, že potrebujeme troch hlavných hrdinov? Alebo bude dej s nimi taký dobrý, že nás to odpáli na Mars?
Samozrejme, žiadny z hercov nie je v tejto brandži nováčikom. Huang Xuan je populárnym čínskym hercom, ktorý si už strihol hl. úlohu v doramách ako Les Interprétes alebo The Imperial Doctress. Dou Xiao si zas zahral jednu z hl. úloh v nedávno vysielanom Princess Agents (bol tam úžasný!) A inak to nie je ani so ženskými hlavnými herečkami. 


While You Were Sleeping (27.9.)
Počet epizód: 32 epizód, 35 min.
Krajina pôvodu: Južná Kórea
Žáner: zákon a poriadok, romantika, nadprirodzeno
Dej: Príbeh o Nam Hong Ju, ktorá môže v snoch vidieť nešťastné udalosti, ktoré sa stanú iným ľuďom, a prokurátorovi Jung Jae Chanovi, ktorý sa im snaží zabrániť.
Preklad pripravuje: taja

Prečo sledovať? Prečo sledovať tento seriál je dosť hlúpa otázka, však? Pre dámy tu totižto máme Lee Jong Seoka a pre pánov (sú tu vôbec nejaký?) krásnu speváčku a herečku Suzy, ktorú sme mohli naposledy vidieť zahviezdiť v seriály Uncontrollably Fond. Ale aby to všetko nebolo len o hercoch, ktorých milujeme, pritiahnuť nás môže aj dej ponúkajúci akciu a napätie. K tomu trochu nadprirodzena a som chytená. A vy?


The One Who Escapes (30.9.)
Edit: seriál by sa mal začať vysielať 31.10.!!
Počet epizód: 50 epizód, 45 min.
Krajina pôvodu: Čína
Žáner: akčný, historický, romantický, vojnový
Dej: Na Nový rok v roku 1949 sa Huang Li Wen vracia do svojho rodného mesta Šanghaja, aby si pripomenula smrť svojho manžela a blížnych. Ako komunistickej agentke je jej nariadené získať cenné informácie pre komunistickú stranu a pomôcť im v snahe o oslobodenie. Počas svojho poslania sa zoznamuje s pochabým Qiao Zhi Caiom a jeho mladším bratom, dvojčaťom, Qiao Li Jieom, ktorý sa ukáže byť ako kľúčová postava v misii Huang Li Wen.

Prečo sledovať? Republikánska éra, vojna, povojnové obdobie... Témy, ktorým sa niekto možno radšej vyhne, no ja ich zbožňujem a to hlavne v spojení s čínskymi televíziami. Povedzme si rovno, že existuje už niekoľko seriálov (možno aj filmov) rozprávajúcich o vojne a oslobodzovaní Šanghaja. Táto téma sa však tak ľahko nevyčerpá a vždy niekto príde s novým spracovaním. Keď k tomu pridáte zaujímavé postavy a skvelé scény, máte veľmi chytľavú doramu. Neraz som o sebe prezradila, že milujem hl. ženské protagonistky v seriáloch a tu sa mi to spája aj s obľúbeným žánrom. Navyše sa u objaví aj obľúbený filmový herec Chen Kun, ktorý sa po desiatich rokoch vráti na seriálovú scénu. Už viac k tomu nie je čo dodať – treba len striasť zimomriavky a prežiť čakanie. 


Rule the World (30.9.) 
Počet epizód: 46 epizód
Krajina pôvodu: Čína
Žáner: historické, romantické
Dej: Bu You Ran je žena súčasnosti, ktorá cestuje 400 rokov do minulosti, do tela Dong Ge, najkrajšej ženy v krajine. Napriek tomu sa však narodila s prekliatím, ktoré môže spôsobiť zničenie národa. Môže sa žena z modernej doby naučiť prispôsobiť novému životu a novej láske? Mohla by uniknúť tomu, čo bolo zapísané do histórie?

Prečo sledovať? Ak ste aspoň trochu takým fanúšikom dorám ako ja, cestovanie v čase vám nie je cudzie. Približne takto pred rokom sme tu mali kórejskú drámu Scarlet Heart Ryeo, ktorá nás všetkých chytila za srdcia. Dalo by sa toho vymenovať ešte viac, no o tom tento článok nie je. Cestovanie časom je pre mňa osobne veľmi obľúbeným „žánrom“, takže túto drámu si veľmi rada pozriem. Počet epizód je prijateľný a herecké obsadenie mi veľmi nič nehovorí, takže sa rada zoznámim s novými tvárami. Ostáva len dúfať, že to nebude mať rovnako tragický koniec ako vyššie spomínaná dorama. Aj keď...

Zaujala vás niektorá z dorám? Budete ju sledovať? Alebo túžite po preklade?
Či viete o nejakej ďalšej dorame, ktorej sa už nemôžete dočkať, štartuje v septembri, no v tomto zozname nebola? 
Tak mi o tom napíšte do komentárov!

Stanka Skladanová

8 komentárov:

 1. Ďakujem, dve ma oslovili.
  Vyzerá že máš napozerané. Aké sú *tvoje naj* desať dorám?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj, nie že by som mala napozerané úplne všetko, ale väčšinou mám aj prehľad o tom, kto kde hral. Vybrať však desať naj je dosť ťažké, žiadny taký zoznam totiž nemám a ani sa nedá spraviť, kvôli tomu ohromnému množstvu skvelých dorám. Trochu som sa však na to pozrela a môžem povedať, že do prvých priečok mojich 100 naj by sa mohli zaradiť tieto seriály:
   1. Eternal Love
   2. Destined to Love You
   3. Rookie Agent Rouge
   4. The Princess Wei Young
   5. V-Focus
   6. Kleun Cheewit
   7. Kill Me, Heal Me
   8. Secret Love
   9. School 2015 – Who are you?
   10. The Heirs

   Odstrániť
 2. Odpovede
  1. Prečo?? Poraď mi, aké žáner by som mohla v budúcnosti hľadať, ktorý by ťa možno oslovil?

   Odstrániť
  2. No napríklad na Akihabare máš celkom slušný výber v kolónke Pripravuje sa:D Napríklad :D Ruk Tong Oom, Hu Li De Xia Tian, Master Devil Do Not Kiss Me atď :D No a najväčšia pecka na ktorú čakám je určite My Amazing Boyfriend 2, ktorý má vyjsť niekedy v decembri tohto roku :D

   Odstrániť
 3. Ďakujem za list, že vraj len 100. ;-) Ja tak pred jednou desiatkou dorám.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Väčšina ma vážne zaujala a pokazila si mi celkový môj rebríček "chcem vidieť" :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Odpusti! :D Ale myslíš, že mne to neubližuje, keď robím tieto články?

   Odstrániť